- 10 Ushqimet e Shendetshme Per Detoksifikim Trupi

10 Ushqimet e Shendetshme Per Detoksifikim Trupi

 

Kur behet fjale per detoksifikim te trupit tone ka shume teknika qe mund ti ndjekesh dhe suplement qe mund te marresh per te kryer detoksifikimin. Por, menyra me e mire eshte qe te hani shume ushqime qe largojne helmin (detoksifikojne) nga trupi juaj. Me poshte ke nje liste me ushqimet e shendetshme per detoksifikimin e trupit e qe pervec tjerash do te ishin nje shtesë e mire ne dieten e secilit.

 1. Frutat

  Haje me gjith farat!

  Haje me gjith farat!

  Frutat janë shume te pasura me përbërje te lëngshme dhe keshtu i ndihmojnë trupit te shpëlaj materiet toksike. Ato gjithashtu janë shumë të lehta për tu tretur dhe janë të pasura me antioksidant, materie ushqyese, fiber dhe shumë vitamina tjera të rendësishme siq është vitamina C.

 2. Ushqimet e Gjelbra

  Spinaq

  Spinaq

  Kur të jesh gati që bësh detoksifikim te trupit, mbush frigoriferin tuaj me laker jeshile, elb, bar gruri, spiruline, jonxhe dhe perime tjera organike me gjethe te gjelberta. Keto perime do ti dhurojnë traktit digjestiv (tretjes) shtytje klorofili.

  Klorofili largon toksina te demshme ambientale nga trupi, metalet e renda, herbicidet, produktet e pastrimit e gjithashtu edhe pesticidet. Perveç tjerash ndihmon edhe melcine ne punën e detoksifikimit.

 3. Portokalli dhe limonet

  Limonet dhe portokalli

  Limonet dhe portokalli

  Aftesit çudibërëse te frutave citrik ndihmojne trupin që të shpëlaj dhe nxjerr jashte materiet toksike e gjithashtu edhe te startoje traktin digjestive me procese enzimatike. Ato gjithashtu ndihmojne melcine ne procesin e pastrimi. Per te ngritur detoksifikimin fillo mëngjesin me nje gote uje te ngrohte me limon.
  Mos harro, vitamina C eshte njëri ndër vitaminat më të mirat detoksifikuese pasiqë transformon materiet toksike në material digjestiv.

 4. Hudhra

  Hudherat

  Hudherat

  Hudhra stimulon melcine qe te prodhoj enzime detoksifikimi qe ndihmojne ne filtrimin (stopimin) e mbetjeve toksike ne sistemin e tretjes. Nese i shtoni hudher te coptuar apo te zier seciles pjate ju do i ndihmoni dietes tuaj per detoksifikim

 5. Filizat e Brokolit

  Filizat e Brokolit

  Filizat e Brokolit

  Filizat e brokolit janë shume te pasur me antioksidant dhe ndihmojne ne stimulimin e enzimave detoksifikuese ne traktin e tretjes me mire se gjithcka tjeter. Filizat jane ne fakte me efektive se sa i gjithe brokoli ashtu si duket ne foto ne te djathte.

 6. Caji jeshil

  caji jeshil

  caji jeshil

  I paketuar përplot me antioksidant, caji jeshil jo vetëm që shpëlan dhe nxjerr jashtë toksinat nga sistemi përmes përbëries së saj të lëngshme, por gjithashtu përmban një antioksidant special që quhet kateqins, që njihet për ngritje të funksionit të melqise.

 7. Bizelet

  Bizelet

  Bizelet

  Bizelet janë përdorë nga mjeket Ajuvedic (Ayuvedic) me mijëra vite. Është shumë i lehtë për tu tretur dhe absorbon mbetje toksike ne muret anesore te intestineve (zorra e trashe).

 8. Perimet e Fresketa

  Lakera

  Lakera

  Perimet jane me të mira kur hahen ashtu natyrale: Qepet, karrotat, karcofi, shparg, lakera jeshile, laker bruseli, lulelakra, hudhra, rrepa, shafran i indise dhe oregano. Një kombinim e këtyre ushqimeve të shëndetshme do t’i ndihmoje melqis ti largoje materiet toksike gjate procesit te pastrimit (shpelarjes) se brendshme. Keto gjithashtu janë të pasura me sulfur natyral i cili ndihmon melqin qe te detoksifikoj kemikalet e demshme.

 9. Farat dhe Kokrrat

  Arrat

  Arrat

  Inkorporo në dieten tuaj sa me shumë nga farat dhe kokrrat që treten lehte. Ketu perfshihet fara e lirit, farat e kungullit, bajamet, arrat, farat e susam-it dhe farat e lulediellit. Gjersa kryen detoksifikimin e trupit shmang djathin e bere nga kokrrat si djathin nga kikiriku.

 10. Vajerat Omega-3

  Avokado

  Avokado

  Perdor vaj ulliri, vaj avokado, vaj liri apo edhe vaj kerpi kur ben detoksifikim. Keto ndihmojne ne lyerjen e mureve te zorreve keshtu duke lejura qe materiet toksike te absorbohen nga vaji dhe te eliminohen nga trupi.

Keto pra ishin disa nga ushqimet e shendetshme qe duhet futur ne diete per te larguar helmet (materiet toksike) nga trupi. Nëse keni edhe ndonje ushqim të shendetshme, urdhero dhe trego përmes komenteve.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free