- Pjesa 5 Sherohu

10 Keshilla Per Zemer Te Shendoshe

 

Ka shume hapa qe njerezit mund ti ndermarrin per te provuar te parandalojne semundjen e zemres. Ju mund te filloni te koncentroheni ne sferat kyqe te jetes sikur ngrenja, stervitja, pirja duhanit dhe aloholit dhe te konsideroni historin e familjes, diabetin dhe stresi. Por ketu ne ket pos i keni 10 Keshilla qe ju ndihmojne per nje Zemer me te shendetshme.

  1. Lere Duhanin. Te lesh duhanin eshte gjeja e vetme me e rendesishme qe njeriu mund te bej per te jetuar me gjate. Nese jeni duhanpires ju keni gjasa dy her me shume te keni sulm ne zemer se sa joduhanpiresit. Dhe me momentin qe ndaloni te pini duhan rreziku i sulmit ne zemer fillon te zvoglohet. Pra MOS PI DUHAN, HA BANANE!
  2. Zvoglo Marrjen e Kripes. Kripa e tepert shkakton rritjen e presionit t gjakut gje qe rrit rrezikun e zhvillimit te semundjeve koronare te zemres. Rri larg ushqimeve te kripura dhe shikoj gjerat para se ti blesh nese kan permbajtje te lart te kripes. E ndoshta edhe gjerat qe ne duken te shendetshme kan sasi te lart te kripes keshtuqe shiko permbajtjen e tyre.
  3. Kontrollo Dieten. Nje diet e shendetshme ju ndihmon te zvogloni rrezikun e zhvilimit te semundjes se zemres dhe gjithashtu mund te ju ndihmoj te rrisni mundesin e mbijetimit te sulmit te zemres. Duhet te provoni te keni dijet te balancuar qe permban sasi te medha frutash dhe perimes, peshk, dhe ushqimet sikur buka e zeze apo e plote, pasta dhe oriz. Rri larg ushqimeve sikur biskota, tortes, brumeve te ndryshme, produkteve te qumeshtit qe jane me doze te larte te yndyres se ngopur (saturated) dhe sheqerit.
  4. Monitoro Alkoolin. Shume alkool mund te demtoj muskujt e zemres, rrit shtypjen e gjakut dhe shpien ne shtim te peshes. Pirja nga qejfi rrit rrezikun e sulmit ne zemer keshtuqe ju duhet te perqendroheni te kufizoni pirjen e alkoolit ne nje apo dy gote ne dite.
  5. Behu Aktive. Zemra eshte muskul dhe i duhet stervitja per te qen ne forme qe me secilen rrahje te mund te pompoj gjake ne menyre efikase ne gjithe trupin tuaj. Ju duhet te synoni te sterviteni intesivisht se paku per 30 minuta ne dite. Nese kjo ju duket shume fillo ngadal dhe gradualisht shko duke e ngrite. Te jesh ne forme apo fit – siq thojne Anglisht – jo vetem qe ndihmon shendetin fizik tuaj por gjithashtu permireson edhe shendetin mental dhe mireqenien tuaj. Per me shume lexo 7 Te Mirat Shendetsore Te Aktivitetit Te Rregullt Fizik.
  6. Kontrollo Peshen. Numri i njerezve qe jane mbipeshe po ngritet shpejt dhe gati gjysma e popullates se rritur eshte me mbipeshe. Te bartesh me vet peshe ekstra ne mase te madhe ndikon ne shendetin tuaj dhe rrit gjasat per gjendje jetekercenuese sikur semundjet koronare te zemres dhe diabeti. Nese jeni mbipeshe apo i trashe fillo ngadal me ndryshime ne at se cka hani dhe provoni te beheni me aktive.
  7. Kontrollo Shtypjen e Gjakut dhe Nivelet e Kolesterolit. Sa me e larte shtypja e gjakut aq me e shkurte eshte jeta juaj. Njerezit me shtypje te larte te gjakut kan gjasa shume me te medha te sulmit ne zemer dhe goditjes (pikes ne tru). Nivelet e larta te Kolesterolit ne gjake – te prodhuara nga melqia nga yndyrat e ngopura – mund te shpien ne dopizitim te yndyrnave ne arterie dhe keshtu rrisin rrezikun per semundje koronare te zemres, goditjes dhe semundjeve tjera qe prekin qarkullimin e gjakut. Ju mund te ndihmoni vetes duke e zvogluar nivelin e kolesterolit me stervitje dhe duke ngren ushqime me shume fiber sikur fasulet, perime bishtanjore, arrat, shume fruta dhe perime.
  8. Mesohu Te Menagjosh Nivelet E Stresit. Nese e shihni se gjerat po ju bin mbi koke ju ndoshta deshtoni te hani si duhet, pini shume duhan dhe alkool dhe keto mund te rrisin rrezikun e sulmit ne zemer. Meso te menagjosh stresin kur ju duket se gjithcka po shkon mbrapsht. Provo te meditosh. Meditimi njihet ne ter boten si qetesues dhe bari me i mire ndaj stresit.
  9. Kontrollo Historin E Familjes. Nese nje i aferm i juaji eshte afer zhvillimit te semundjes koronare te zemres nga pirja e duhanit, shtypja e larte e gjakut, kolesterol te larte, munges se aktivitetit fizik, mbipesha dhe diabeti, ather edhe ju mund te jeni ne rrezik.
  10. Sigurohu Qe I Njihni Sinjalet e Semundjes Koronare Te Zemres. Shterngimi apo siklet ne gjoks, qafe, krahe apo stomak te cilat vine kur mundohesh nga ndonje pune e rende dhe ikin kur je i pushuar mund te jen shenjat e para te angines e cila mund te te shpie deri te sulmi ne zemer nese nuk trajtohet.

Keto pra ishin 10 keshillat qe ju ndihmojne te keni nje zemer me te shendoshe. Paso ket post tek shoket te afermit dhe ata qe mendoni qe ju duhet.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free