- Pjesa 1 Jetegjatesi

Kontrollo Apetitin Me Kete Arome

 

Ndoshta do mund te nxirrni ekstra vullnet kunder deshires dhe nxitjes per te ngrene nese e degjon hundën.

Në një studim, nuhatja e aromes së mendrës (peppermint) çdo dy orë ka ndihmuar njerëzit që të han më pakë në përgjithësi – dhe të hanë më mirë. Kur them më mirë mendoj ushqime te shendetshme.

E din Hunda

Ka fundi i një studimi 2 javorë, njerëzit të cilët kanë nuhatë aromën e mendrës gati për çdo dy orë gjatë ditës gjithashtu kanë konsumuar më pak kalori dhe kanë ngrënë më pak yndyrë, më pak yndyra te ngopura, dhe më pak sheqer se sa ata të cilët nuk kanë nuhatur fare. Kështu pra mendra gjithashtu zvogëlon edhe ndjenjën e urisë.

Shtimi i mos te shtoni peshe

Një peshë e shendetshme dhe bel pa dhjam mbajnë shtypjen e gjakut në nivel të ulët dhe zvogëlojnë rrezikun tuaj për shumë gjëra që sigurisht nuk i dëshironi – sikur diabeti, sëmundje kardiovaskulare, dhe disa lloje te kancerit. Edhe pse ka shumë këshilla tjera që ju ndihmojnë se si të hani më mirë e si të hani më pak, një dietë me kontroll ndaj kalorive dhe ushtrime të rregullta mbesin në krye kur bëhet fjalë për kontrollimin e peshës së trupit.

A keni ju ndonje këshill tjetër se si mund ta luftojmë ndjenjën e ngrënies? Komento e ndaje me lexuesit tjerë.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free