- Pjesa 3 Kanceri

Fuqia E Frymemarrjes

 

Nese gjeni vetem dhjete minuta ne dite per te praktikuar frymemarrje te thelle, pastruese dhe energjike  do te kuptoni se eshte dicka qe te gjithe duhet ta bejme. Jo vetem qe na dhuron te mira shendetsore te pabesueshme, por gjithashtu eshte falas!
Frymemarrje e Thelle dhe Sistemi Limfatike – Shume te mira shendetsore arrihen duke bere frymemarrjen e thelle pjese te perditshme te rutines tone ditore, shumica e te cilave jane pershkake te faktit se frymemarrja e thelle, pastruese i jep sistemit limfatik tuaj ndihmen per te nxjerre jashte materiet toksike nga trupi juaj.

Cka Eshte Sistemi Limfatik

Sistemi limfatikSistemi Limfatike zakonisht ndryshe quhet sistemi i ujrave te zeza te trupit. Punon duke vepruar ne harmoni me gjakun, duke rrethuar secilen qelize te trupit dhe mbrone secilen duke larguar qelizat e vdekura, proteinat e gjakut dhe cfardo materie toksike tjeter dhe me pas duke i nxjerr jashte ato nga trupi. Materiet toksike (helmuese) me pas nxirren nga trupi permes jashtqitjeve, mukozez apo permes lekures tone.

Trupi eshte shume varur ne sistemin limfatik deri ne at mase saqe poqese sistemi limfatik do te fikej per 24 ore ju do te vdisni si rezultate i kurthimit te materieve toksike dhe proteinave qe rrethojne qelizat tona.

Limfa qe mblidhet perreth truptit kullohet permes dy kanaleve ne gjake, te cilet ndodhen ne bazen e qafes (rreth kanalit te kraharorit). Me frymemarrje ne stimulojme rrjedhen e limfes kurse me frymemarrje te thelle ne mund inkurajojme qe rrjedha te jet pastruese dhe e fuqishme. Me frymemarrje kanali dergon limfen ne rrjedhen e gjakut prej ku me pas ne melqi ku metabolizohet dhe prej aty kalon tek veshkat ku filtrohen materiet toksike.

Frymemarrja e thelle eshte shume e rendesishme pershkakun se sistemi limfatik nuk ka pompe per te shtyer lengun limfatik neper trupe ashtu sikur sistemi i qarkullimi te gjakut qe ka zemren.Mu per kete sistemit limfatik i duhet levizja muskulare qe krijohet me frymemarrje.

Perveq se vepron si filter, sistemi limfatik gjithashtu eshte i afte te shkatrroje bakterie, viruse dhe qeliza abnormale si qelizat kancerogjene. Sistemi limfatik gjithashtu luan nje role te madhe ne efektivitetin e sistemit imunitar tone.

Ushtrimi i Frymemarrjes nga Anthony Robbins

Nese jeni ne gjendje ti dhuroni vetes pese deri ne dhjete minuta cdo dite per te praktikuar frymemarrje te fuqishme te thelle dhe pastruese, ateher ju definitivisht do t’i korrni te mirat shendetsore. Ky eshte ushtrimi me i mire, me efektive qe ju mund ta beni falas per cdo dite.

Ushtrimi i Frymemarrjes permended ne librin e shkelqyeshem te Anthony Robbins (Unlimited Power) dhe thjeshte eshte nje ushtrime i frymemarrjes qe kryhet si me poshte:

  • Merr Fryme Per 1 te njehur
  • Mbaje per 4 te njehura
  • Nxirre Frymen per 2 te njehura

Per shembull – nese do te merrni fryme ngadal per 4 sekonda, ju duhet ta mbani frymen pa e leshuar per 16 sekonda dhe me pas ta lironi per 8 sekonda.

Ne librin e tij (te cilin kam pas fatin ta lexoj) Anthoni Robbins sygjeron qe ta praktikojme kete ushtrime duke qendruar ne kembe, mirpo mundeni qe ta beni ushtrimin edhe kur jeni te ulur. Ai gjithashtu sygjeron qe te fillojme ashtu si na vie me se lehti. Shembull fillo te mbushesh mushkerit me ajer ngadal per 7 sekonda, mbaje frymen per 28 sekonda e me pas liroje frymen ngadal per 14 sekonda. Provo keshtu, e nese e shef se nuk mund te ja dalesh ta besh ushtrimin si duhet, zvoglo per 1 te njehur frymemarrjen e tjerat rregulloje sipas formules (merr per 1/mbaje per 4/liro per 2)

Nese mundesh ta besh kete per dhjete here (dmth dhjete her te marresh, mbash dhe lirosh frymen sipas formules), tri here ne dite (mengjes, dreke dhe para se te bini) ju do te vereni ndryshim te madhe ne energjine, qartesine dhe aftesin tuaj per ti zbrapsur semundjet.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free