- Pjesa 4 Sherohu

Keshilla Shendetsore Per Pacient Me Kancer Ne Gji

 

Kanceri ne Gji – Eshte nej periudhe emocionale dhe e provuese kur jeni me kancer ne gji. Shume forma te trajtimit te kancerit ne gji veq se rrisin problemin gjersa jane ne pune per te sheruar kancerin. Tretmanet rrezatuese per shembull mund te te shkaktojen kogja lodhje dhe se mund te merr nje periudhe prej 2 muajve qe tu kthehen nivelet normale te energjise. Per kete eshte e rendesishme qe ti ndjekim keshillat shendetsore per pacient me kancer ne gji ne menyre qe sa me shume ti zvoglojme efektet dhe qe sa me shpejte te sherohemi.

Keshilla Shendetsore Per Pacient Me Kancer Ne Gji numer 1 eshte: Pushimi

kancer-ne-gjiGjeja me e rendesishme qe duhet te besh per vetveten kur je duke luftuar kancerin ne gji eshte qe te pushosh edhe ate shume. Mundohu qe te kesh nete te mira gjumi. Dhe nese ndjehesh i/e lodhur gjate dites merr ca kohe dhe provo te flesh ne menyre qe te lejosh dhe ofrosh trupit tuaj kohe per tu sheruar.

Keshilla Shendetsore Per Pacient Me Kancer Ne Gji numer 2 eshte: Ha Shendetshem

Ha nje diet te shendetshme. Sa me i shendetshem trupi juaj aq me i pergaditur eshte qe te luftoje kancerin ne gji dhe te sherohet nga tretmani kancerit ne gji. Sigurohu qe te perfshishe shume proteina ne dieten tuaj pershkake se amino acidet qe gjinden ne proteina perdoren nga trupi juaj per te ndihmuar ne riparimin e demeve qe jan shkaktuar nga tretmani.

Nganjeher te hash eshte kogja veshtire nese keni nderhy trajtimit per kancer ne gji. Operacioni, kemoterapia, rrezatimi dhe medikamentet tjera munden te ndikojne keq ne apetitin dhe sistemin e tretjes suaj. Ju mund te perjetoni mundim, vjellje, ndryshime ne shije dhe ere, veshtirsi ne pertypje dhe perbirje, kapsllek dhe dhimbje te ndryshme. Nese po i perjetoni keto probleme ju duhet te merrni hapa qe te rrisni apetitin dhe ta beni ngrenjen te lehte.

Se pari provo ta besh kohen e ngremjes kohe te knaqshme duke ngren me shoke dhe familjne apo ta besh ate sa me te rehatshme qe mundesh ne cfardo menyre. Nese eshte krejt ne rregull ha edhe me mjekun tuaj. Per te shtuar ndryshim ne shijen tuaj dhe per ta bere ngrenien sa me te knaqshme provo ushqime apo receta te reja. Akoma me mire, ha me shpesh. Nese beni pak ushtrime pak para se te hani kjo do tju shtoj apetitin. Natyrisht se duhet te konsultoheni me mjekun para se te filloni cfardo ushtrimesh. Nje medikament kunder turbillimit kishte me ju ndihmu nese po perjetoni mundim apo ndjenje per te vjellur.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free