- Filma Shqip
Filmi ėshtė njė term qė pėrmban tėrė fotografitė nė lėvizje si projekte nė veēanti apo si fushė nė pėrgjithėsi. Origjina e fjalės vjen nga materiali qė pėrdoret pėr tė rregjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik. Sipas institutit QKK tė Republikės sė Shqipėrisė, pėrkufizimi pėr filmi ėshtė bėrė me ligj i cili thotė se "Film quhet prodhimi audiovizual qė pėrmban njė sasi planesh filmik tė ndėrlidhura, tė shoqėruara me zė apo jo, tė cilat krijojnė efektin e lėvizjes, duke pasur njė harmoni unikale ndėrmjet formės dhe pėrmbajtjes"[1]. Filmat prodhohen duke rregjistruar ose filmuar objekte dhe persona tė vėrteta ose duke pėrdorur vizatime dhe efekte speciale. Filmat pėrbėhen nga njė seri fotografish tė treguara me shpejtėsi njėra pas tjetrės tė cilat japin iluzionin e njė lėvizjeje tė pandėrprerė tek syri i njeriut.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free