- Diabeti Ne Shtatzani

Diabeti Ne Shtatzani

 

Nese keni diabetin nuk do te thote se nuk mund te keni femi apo qe do te keni komplikime te shtatzanise. Por do te thote qe duhet ti kushtoshe vemendje shendetit tuaj dhe te kesh nje ekip te mire mjeksore prapa shpines. Para se te ngelesh shtatzene gjej nje mjek specialist per diabet dhe shtatzani. Pasi te ngelni gjeni nje ophthamologist (oftamolog), pasiqe problemet me shikim jane komplikime diabetike qe jane te zakonshme ne shtatzani.
Ju gjithashtu duhet te siguroheni qe sheqeri ne gjake eshte stabil se paku 3 muaj para se te ngelni shtatzene keshtuqe duhet te shtosh monitorimin e glukozez ne 6 deri 8 her ne dite. Pasi te ngelni shatzene sheqeri ne gjake duhet te jet sa me afer normales qe eshte e mundur per se paku tre muaj. Nese jeni me mbipeshe pershkake te diabetit ju duhet e mundoheni te arrini peshen ne nivel normal para se te ngelni shtazene. Ju mund te keni probleme fertiliteti nese jeni me mbipeshe dhe gjithashtu mund te vuani nga komplikime shendetsore serioze gjate shtatzanis. Fillo ngadal me ushtrime si ecje, note apo shtrirje dhe gradualisht shto ushtrimet per tri her ne jave qe te arrish peshen e duhur per tu pergaditur per shtazani.

Grate te cilat ngelin shtatzane dhe nuk e menagjojne si duhet diabetin mund te perballen me probleme hipertensioni dhe probleme te veshkeve. Edhe femiu juaj ka rrezik me te madhe te behet me mbipeshe nese nuk monitoroni me kujdes insulinen tuaj. Foshnja juaj mund te liind me nje problem te melqise qe e ben lekuren te verdhe. Ne disa raste me serioze foshnja juaj mund te vdese nga menagjimi jo i duhur i sheqerit ne gjake gjate periudhes se fundit te shtatzanis. Shmang keto rreziqe duke kontrolluar dhe arritur shendet te mire per trupin tuaj para se te ngelni shtatzan.

Dieta juaj luan je role te madhe ne menagjimin e diabetit para se te ngelni shtatzene dhe gjat shtatzanis. Ju duhet ti balanconi vaktet me fruta dhe perime te fresketa, mish pa dhjam, dhe produkte bylmeti me pak yndyre. Sigurohu qe vaktet e ushqimit ti keni ne kohen kur ju rekomandon mjeku juaj ne menyre qe te shmangesh qe nivelet e sheqerit ne gjake te bien shume. Se bashku me mjekun tuaj ju mund te sajoni nje plan ushqimi qe do te ndihmon ne menagjimin e diabetit dhe te te tregoj se cili eshte niveli i duhur i sheqerit ne gjak tek ju.

Diabeti tip 2 duhet te trajtohet me medikamente orale (gojore), por keto nuk jane te sigurta per shtatzani. Kur ngeleni shtatzane ju sigurisht qe duhet te filloni te merrni insulin ne vend te atyre medikamenteve orale. Perveq qe eshte me e sigurt per foshnjen tuaj insulina gjithashtu ju lejon qe te keni kontroll me te mire te sheqerit ne gjake gjate shtatzanise.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free