- Nervoza

Si Ta Qetesoni Femiun E Zemeruar

 

E po ne te gjithe zemerohemi nganjeher pa marr parasysh se sa te ri apo te vjeter jemi. Por perderisa disa prej nesh mundemi ta kontrollojme zemerimin, si mund t’i ndihmojmem femijet qe te kontrollojne ate? Gjen e pare qe duhet bere kur femiu juaj del jasht kontrollit eshte qe ju vet te jeni e/i qete dhe keshtu do te mund t’i ndihmosh femiut me me hapat ne vijim:

  1. Uaaaaaaaaaaa, Uaaaaaa!Se pari lejo femiun qe ta njoh dhe shpreh inatin (zemerimin) e tij, por mundohu te inkurajosh qe shprehja e zemerimit te tij/saj te jet ne menyre te qete. Ju mund ti ndihmoni femiut tuaj qe te zhvilloj nje fjalor te ndjenjave sikur inati dhe frustrimi. Nese femiu juaj mund ti emroj (tregoj) keto ndjenja, ato ndoshta nuk do te jen edhe aq ngacmuese me per te.
  2. Ulu me femiun dhe diskuto ndjenjat e zemerimit keshtu duke zbuluar shkakun qe po e brengos ate. Perkujto femiun se zemerimi  eshte emocion normal dhe se eshte normale qe te ndihet ashtu, por nuk eshte normale qe te shperthej (dmth duke bere ndonje sulm fizik apo verbal).
  3. Sigurohu qe njemend po degjon femiun kur ai apo ajo flet. Mos u mundo qe ta besh tuajen me zor. Nganjeher femijet zemerohen pershkake se nuk ndjejne se po degjohen. Mos fillo te gjykosh femiun menjeher per ate qe thote por behu degjues i mire duke u munduar ta kuptosh.
  4. Shiko prapa siperfaqes se zemerimit per te kuptuar se nga po vie i gjith ai zemerim. A eshte zemerimi ne pergjigje te ndonje situate specifike apo mos ndoshta ai zemerim po fsheh ndonje problem me te thelle? Nese femiu juaj zemerohet shpeshe konsidero se mos femiu jua mund te ket pasiguri apo shqetesime. Shpesh tensionet ne familje shpien qe femijet te jen te zemeruar.
  5. Ndihmoj femiut qe ti njoh shenjat paralajmruese kur zemerimi fillon. Nese e beni te kupton se kur fillon zemerimi femiu juaj do te jet me ne gjendje te kontrolloj sjelljet e tij/saj.
  6. Provo te rifokusosh zemerimin e femiut tuaj duke egzaminuar efektet e zemerimit. Per shembull, nese femiu juaj ka nje shperthim zemerimi te qastit, provo ti zhvendosesh vemendjen nga sjelljet negative dhe bisedo se sa shume ju dhemb qe e shihni ate ne ate gjendje dhe sa shume kishit dashur qe ta shihni duke buzeqeshur. Kjo mund te jet pika e fillimit te bisedes per gjerat qe mund te bejne femiun tuaj te ndihet me i lumtur dhe keshtu te shmanget edhe me tutje nga zemerimi.
  7. Kushtoj vemendjen e plote qe femiut tuaj i duhet per te zgjidhur nje problem. Kjo shpeshe ka suskes ne qetesimin e nje femiu te zemeruar dhe ju lejon qe se bashku te zgjidhni problemin.
  8. Cakto kufij per femiun tuaj keshtuqe ai/ajo ndihet e sigurt duke e ditur se ju jeni nen kontrolle. Kjo mund ti ofroj nje ndjenje sigurie te rendesishme qe mund ti ndihmoj ati/asaj te ndihet me i qete.
  9. Mundohu qe femiun tuaj ta besh te kuptoj se eshte normale te mos jesh i/e persosur (perfekt). Tregoju atyre se edhe ju beni gabime dhe se kjo eshte pjese e te qenit njeri. Nese femiu juaj mesohet te qesh me vetveten ata keshtu mund krejtesisht te harrojne te behen nervoz (te zemerohen).
  10. Shpesh femijet marrin per model prinderit e tyre apo me mire te themi sjelljet e tyre. Nese ju e shprehni nervozen/zemrimin tuaj duke bertitur apo duke perplasur gjera ateher pritni te njejten edhe nga femiu juaj. Behu shembull i mire per femiun.
Kujdes
Nese femiu juaj shfaqe zemerim gjat gjithe kohes eshte mire qe te kerkoni ndihme profesionale per te zbuluar rrenjen e problemit.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free