- Ftofja Dhe Gripi

Ftohja Dhe Gripi – 12 Menyra Natyrale Per Ta Parandaluar

 

Deri tash nuk ka ilaq per ftohje dhe gripe dhe keshtu pra parandalimi duhet te jet qellimi juaj. Nje qasje me proaktive per shmangie te ftohjeve dhe gripeve eshte gjithashtu nje haper per te bere jeten tuaj me te shendetshme. Menyar me e mire qe dim deri tash per te parandaluar ftohjen eshte te marresh vaksinen kunder gripit. Ndoshta nuk eshte e natyrshme por eshte me e mire se gjithcka tjeter. Por ka edhe strategji tjera qe mund t’i perdoresh.

 1. Laj Duart
  Shumica e viruseve te ftohjes shperndahen me kontakt te drejtperdrejte. Dikush qe ka gripin teshtin ne duart e tij dhe me pas prek telefonin, tastaturen, dorezen e deres e keshtu me radhe. Mikrobet jetojne me ore te tera e ne disa raste edhe me jave deri sa te kapen nga personi ne radhe i cili prek objektet e njejta. Keshtu pra LAJ duar shpeshe. Nese nuk ke ku ti lash duart ateher forkoj me njera tjetren shume per nje minut apo me shume. Edhe kjo ndihmon ne vrasjen e shumices se mikrobeve te ftohjes. Apo nese ferko duart me salvet me alkool.
 2. Mos E Mbulo Teshtimen Apo Kollitjet Me Duar
  Pershkake se mikrobet dhe viruset ngjiten ne duar te mbulosh teshtimen dhe kollitjet me duar rezulton ne shperndarjen e mikrobeve tua tek te tjeret. Kur te vie per tu kollitur apo teshtij perdore nje salvet dhe hudhe menjeher. Nese nuk ke salvet kthe koken ne nje tjeter ane ka nuk ka njerez dhe kollitu apo teshti ne ajer.
 3. Mos Prek Fytyren
  Viruste e ftohjes dhe gripit hyn ne trup permes syve, hundes dhe gojes. Femijet kryesisht i kap ftohja apo gripi duke prekur fytyren e tyre dhe kjo eshte e njejta menyre qe e pasojne ftohjen apo gripin tek prinderit e tyre.
 4. Pi Shume Lengje
  Uji pastron sistemin ten duke lare helmet gjersa te rehidron. Nje te rrituri mesatar i duhen 8 gota uje ne dite. E si ta dish nese ke pire uje mjaftueshem? Thjeshte. Nese ngjyra e urines eshte afer te kthjelltes ateher ju pini mjafte uje. E nese eshte ka e verdha kjo tregon se ju duhet te pini me shume uje.
 5. Ben Sauna
  Hulumtuesit nuk e kan te qarte rolin e sakte qe sauna luan ne parandalim por nje studim Gjerman i vitit 1989 ka zbuluar se njerezit qe jan avulluar dy her ne jave kan perjetuar pergjysme me pake ftohje dhe gripe se sa ata qe nuk jane avulluar. Nje teori thote: Kur beni saun ju thithni ajer te ngrohte 80 grade, temperature kjo shume e nxeht per viruset e ftohjes dhe gripit te mbijetojne.
 6. Ajer Te Fresket
  Nje doze e rregullt e ajerit te fresket eshte shume e rendesishme e veqanarisht ne mote te ftohte ku nxemja qendrore te than dhe te ben me te cenueshem ndaj viruseve te ftohjes dhe gripeve. Perveq tjerash gjate motit te ftohte shumica rrin brenda qe dmth se me shume bakterie qarkullojne ne tubime, dhoma ku ajeri eshte i thate. Ne Kosove shumica, e sidomos  pleqt (m’shile deren!), jane ne gjendje te plasin nga tymi dhe nuk e hapin deren se frigohen se po ftohen kur ne anen tjeter vet mos hapja e deres te sjell ftohjen dhe gripin me shume. E keqja e se keqes eshte kur duhangjinjt pin duhan sa tmunden edhe nuk dalin jashte se ata “ftohen” e ne jo dohangjinje duhet me thithe edhe tymin e tyre.
 7. Bej Aktivitet Aerobik Rregullisht
  Aktiviteti Aerobik e shpejton zemren qe te pompoj sasi te medha te gjakut, te ben te marresh fryme me shpejt per te transferuar oksigjenin nga mushkerit tek gjaku dhe te ben te djersitesh pasi trupi te nxehet. Keto ushtrime ndihmojne ne rritjen e  forces vrasese te natyrshme te qelizave virusale ne trupe.
 8. Hani Ushqime Qe Permbajne Pytochemikale
  “Phyto” don te thote bime dhe kemikalet natyrale ne bime japin vitaminat e duhura. Keshtuqe rri larg pilulave me vitamina dhe ha perimet e gjelberta, verdha e te kuqe, dhe fruta.
 9. Ha Jogurt (Kos)
  Disa studime tregojne se te hash kos me yndyre te ulet mund te zvogloj cenueshmerin tuaj ndaj ftohjeve per 25 perqind. Hulumtuesit mendojne se bakteria mireberese ne jogurt stimulon prodhimin e substancave te sistemit imunitar qe lufton semundjet.
 10. Mos Pi Duhan
  Statistikat tregojne se duhanpiresit ftohen me shpeshe dhe me mundimshem. Edhe te qenit rreth tymit te duhanit denjesisht bllokon sistemin imunitar. Tymi than kanalet hundor dhe paralizon ciliat. Cilia jane qimet delikate qe mbeshtjellin membranen e mukozez ne hund dhe mushkrit tua dhe me levizjet e tyre valore nxjerrin viruset e ftohjes dhe gripeve jashte nga kanalet hundore. Ekspertet pajtohen se vetem nje cigare ne dite paralizon keto qime “cilia” per 30 deri 40 minuta, kohe e mjaftueshme per futje te viruseve te ftohjes dhe gripeve.
 11. Shkurto Konsumin e Alkoolit
  Perdorimi i shumte i alkoolit ndrydh sistemin imunitar ne shume menyra. Ata qe pine shume (pijanecet) jane me te cenueshem ne infektime dhe komplikimet sekondare qe vin me pas. Alkooli gjithashtu dehidron trupin me fjale tjera merr me shume lengje nga trupi se sa qe sjell ne te.
 12. Relaksohu
  Nese e meson veten te relaksohesh ju mund te aktivizoni sisteim imunitar kur kerkohet. Ka deshmi se kur i veni ne veprim aftesit e relaksimit, interleukins – udheheqesit ne sisteim imunitar – pergjegjet me shpejt kunder viruseve te ftohjes dhe gripit ne rrjedhe te gjakut. Provo ta imagjinosh veten ne nje vend te qet dhe te deshirueshem. Beje ket per 30 minuta ne dite per disa muaj. Mos harro se ralaksimi eshte nje aftesi qe mesohet por nuk arrihet duke mos ber gje. Njerezit qe provojne te relaksohen por ne fakt merziten shpejte, nuk tregojne ndryshime kemikalesh ne gjakun e tyre.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free