- 5 Keshilla Per Femra Ne Te Njezetat

5 Keshilla Per Femra Ne Te Njezetat

 

Gamestop eshte bashkuar me National Women’s Health Resource Center (qendren e resurceve shendetsore te grave) per te ofruar 5 keshilla praktike shendetsore per gra ne te njezetat. Keto keshilla dhe informata tjera shendetsore dhe fitnessi mund te gjinden ne www.hamestop.com/fitatanyage
Kompania e lojrave gjithashtu ka pyetur edhe 20 yje si Cote de Pablo dhe Michelle Trachtenberg qe ti ndajne keshillat e tyre personale.

“Shume femra ne te njezetat bejne gabimin duke shtyer apo shmangur te themelojne vese te mira te te ushqyerit dhe ushtrimeve, por kjo eshte koha me e mire per te krijuar themelet e te jetuarit te shendetshem,” thote Elizabeth Battaglino Cahil, drejtoresh ekzekutive ne NWHRC.

Me poshte keni 5 keshillat nga NWHRC per femra ne te njezetat:

 1. Themelo nje rutineushtrimesh me te cilen knaqeni!

  Te jesh aktive te ndihmon qe te zhvilloni nje trup te forte qe duket dhe ndihet mire me mplakjen. Mund te zvogeloj rrezikun tuaj ndaj semundjeve, zvogeloj stresin dhe mbroj eshtrat dhe nyjet tua. Keshtu qe eshte e rendesishme te merrni pjese ne ndonje aktivitet fizike qe jo vetem qe eshte sfidues por gjithashtu edhe motivues dhe qe te knaq. Bej gjerat interesante duke i perzier, provo gjera sikur te regjistrohesh ne ndonje klas vallzimi (kercimi) apo ti bashkohesh ndonje grupi alpinistesh dhe ngjitu malit. Sa per vallzim ke ku te shkosh e per alpinista nuk di nese ka ndonje grup te till ne Kosove, megjithate thirr ca shoke e shoqe dhe tregoju per kete ide, besoj se do ju pelqej te gjithve.
  Mos u frigo dhe provo gjera te reja.
  Cote de Pablo e mban vien e trupit duke bere nje kombinim te jogas dhe ushtrimeve kater apo pese here ne jave. Ajo thote: “Mundohem te gjej kohe ne mengjes ose para punes apo pas. Dhe njemend ushtroj ne fundjave (weekend), per shkak se eshte e vetmja kohe per te cilen jam e sigurt se nuk do te punoj.”

 2. Krijo vese te shendetshme te te ushqyerit

  Hej ndalo e mos u brengos shume per pesh dhe fillo te mendosh per shendetin tuaj. Celesi per tu dukur me se miri eshte qe te hani ushqime te plota (kur them te plota mendoj te pa procesuara), duke perfshire ketu shume perime, fruta dhe drithera te plota. Fillo duke shtuar nje servim shtes te frutave dhe perimeve ne secilin vakt ushqimi.
  Zvogelo gjasat qe te zhvillosh osteoporosis me vone duke konsumuar me shume kalcium tash. Kalciumi mund te gjendet ne produktet e qumshtit duke perfshire ketu edhe vet qumshtin, kosin dhe djathin, e gjithashtu edhe ne ushqimet tjera sikur perimet me gjethe te gjelberta sikur spinaqi dhe brokoli.de Pablo ndan nje sekret te saj qe funksion tek ajo, “Nese keni vendos te hani nje vakt te madhe, beje mengjesin te till dhe ne menyre progresive ha pak e me pak gjat dites. Mos ha ushqime te renda naten. Pi shume uje dhe bej nje stil jete aktive.”

 3. Mbroj lekuren tuaj

  Kurr nuk eshte vone te filloni te kujdeseni per lekuren tuaj. Veset e shendetshme sot do ju shpaguhen ne vitet e mevonshme. Celesi i nje lekure te mire shtrihet prapa asaj se cilin sapun duhe perdor. Varet ne at se cka han, a ushtroni apo nuk ushtroni, sa stres ke e bile edhe ambientin ne te cilin jeton dhe punon. Te hash nje diet te pasur me vitamina dhe minerale, te perdoresh mbrotjes ndaj diellit (krem) dhe te besh skanime te rregullta te trupit te dermatologu mun te ju mbaje te dukeni me e re dhe te ndjeheni mire me mplakjen.

 4. Bej nje nate te mire gjumi

  Nese nuk arrini te beni gjume te mjaftueshem kjo pengon memorien tuaj dhe aftesit tuaja per te resonuar dhe koncentruar, te ben me te cenueshem ndaj lendimit, rrit nivelet e stresit dhe zvogeloj aftesit e trupit tuaj per te luftuar infeksionet dhe sherimin. Nese keni probleme te beni nje nate te mire gjumi, provo te shkoni ne shtrat per te fjetur dhe te zgjoheni ne te njejten kohe per cdo dite apo te besh nje dush te nxehte para se te shkoni ne shtrate.

 5. Menagjo Stresin

  Eshte fare e lehte te sterngarkoheni duke u munduar te adoptoheni me punen e re, shoket dhe gjithcka qe ju ndodhe ne jeten tuaj. Merr fryme: frymemarrjet diafragmatike te thella e te ngadalshme mund te nxisin pergjigjet e relaksimit ne tere trupin tuaj.

Ketu kishit 5 keshilla qe po qe se i inkorporoni tash ne vitet e njezeta tua ju do te korrni te mirat me vone. Eshte per te ardhur keqe qe shume pak ka femra shqiptare ne Kosove qe merren kujdesen per shendetin e tyre ne te njezetat e tyre. Prandaj shumica prej nesh kemi Nena te trasha me problemi zemre, frymemarrje, peshe, etj. A e kundershton kete apo ke edhe dicka tjeter te shtosh? Fol, per ata jane komentetet!

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free