- Leukemia

Ekstrakti i Farave te Rrushit Vret 76% te Qelizave Kancerogjene te Leukemis per 24 Ore

 

Nje studim i ri qe eshte kryer ne universitetin Kentucky te Shteteve te Bashkuara dhe eshte publiku ne revisten Clinical Cancer Research, ka zbuluar se qelizat kancerogjene te leukemis te ekspozuara ne ekstrakt te farave te rrushit (EFR) vriteshin shpejt nepermjet nje procesi te vetvrasjes se qelizave i njohur si “apoptosis”.

Ne keto studime laboratorike 76% te qelizave kancerogjene te leukemis kan kryer vetvrasje perbrenda 24 oreve duke ju falenderuar mundesis se EFR per te aktivizuar proteinen e quajtur JNK, e cila rregullon apoptosis.

Ne nje person te shendoshe vetvrasja e qelizave kancerogjene eshte pjese biologjike normale dhe e shendetshme. Qdo organizem i gjalle krijon qeliza kancerogjene. Ne secilin njeri ka me qindra e mijere “microtumor” qe jetojne, mirepo, qelizat kancerogjene te njerezit e shendoshe shkatrrojne vetveten pasi te kuptojne se jan me te meta. Ky “kuptim” nga ana e qelizave kerkon komunikim te shendosh qelizor, dhe kjo varet nga permbajtesit korrekt ushqyes, mineraleve dhe proteinave qe gjinden ne trupe.

Ekstrakti i farave te rrushit duket te shpejtoj kete proces ne qelizat kancerogjene duke ju ndihmuar atyre qe me shpejt te vlersojne gjendjen e tyre te mete e keshtu te fillojne procesin e vetvrasjes (apoptosis).

Duhet te permendim se ky studim i fundit eshte kryer ne laborator dhe jo ne qenie njerzore dhe keshtu konkluzionet e keti studimi nuk munden drejperdrejt te perkthehen duke thene dicka keshtu “ekstraktet e farave te rrushit sherojne kancerin”. Sidoqofte, kjo tregon se me te vertet permbajtja qe gjendet ne ekstraktin e farave te rrushit mund te ju sherbehet qelizave te leukemis dhe perveq tjerash mund te luaj nje rol te rendesishem tek qelizat kancerogjene ne shkatrrimin e tyre, keshtu duke mbrojtur te ter organizmin nga kanceret e mundshem.

Nese rezultatet e demonstruar ne laboratoret e universitetit te Kentucky mund te perseriten edhe ne njerez kjo shume fuqishem mundet te pozicionoj ekstraktin e farave te rrushit si agjenti me i fuqishem natyral kemoterapeutik qe eshte zbuluar ndonjehere.

Ekstrakti i farave te rrushit eshte studiuar dhe ka demonstruar te jet shume i efektshem ne vrasjen e qelizave kancerogjene per shume lloje te kancereve e me qe ra fjala edhe kancereve te gjirit, prostates, lekures dhe stomakut.

Hani rrush sa ma shume

Natyrisht qe komuniteti tradicional kancerogjen eshte i shpejt per ti perkujtu njerezit qe thjesht mos te han rrush shume duke shpresuar qe ekstrakti i farave te rrushit do te ju ndihmoj atyre te parandalojne kancerin. Por shtryhet pytja, “e pse jo?”. Ndryshe nga kemoterapia rrushi nuk ka kurrfar efektesh negative. E ne te njejten kohe rrushi gjithashtu ofron edhe te mira tjera shendetsore pasiqe jane burim i veratrumit dhe nje mori materiesh tjera ushqyese shendetsore.

E ju duhet te hani rrushin me fara dhe pasiqe furnizimi global i ushqimit eshte shtremberuar ne vitet e fundit kaq shume saqe e ka be te veshtir te gjesh rrush me fara. Ju kshilloj te bleni rrush me fara kude qe te jeni dhe hani me fara e mos i pshtyni ato por pertypni dhe keshtu do te nxjerrni ekstraktin e tyre i cili eshte present aty.

Mbrojtja e qelizave te shendosha

Nje zbulim tjeter i rendesishem qe eshte bere ne Universitetin e Kentucky eshte se ky ekstrakt i farave te rrushit nuk ishte toksik ndaj qelizave normale te shendosha edhe pse ju ndihmonte qelizave kancerogjene te kryejne vetvrasje.

Kjo eshte shume me rendesi pershkake se mjeksia e nenes natyr eshte shume me e sigurt se sa mjeksia e krijuar nga njeriu. Kemikalet kemoterapike tradicionale jane shume helmuese ndaj qelizave te shendosha, e kjo eshte shkaku qe kemoterapia shkakton dem te perhershem ne tru, veshke dhe zemer. Ne anen tjeter ekstrakti i farave te rrushit nuk shkakton deme te tilla dhe deri tash skemi has ne ndonje person i cili ka vdek duhe ngren rrush. E ndoshta ka me miliona qe kan vdek nga kemoterapia.

Ekstrakti i farave te rrushit dhe rrushi ne pergjithsi kan nje numer te madhe benificionesh shendtesore. Menyra me e mire e marrjes se ekstraktit te farave te rrushit eshte me hanger rrush. E herave tjera kur t’blesh rrush ble rrush me fara edhe mos i pshty por pertypi edhe haj te gjitha.

Nese ki dicka tjeter me shtu per te mirat e rrushit je i lire me komentu, e perveq tjerash bon mire edhe qoja dikujt ket post e le ta din te gjith se rrushi duhet ble me fara edhe me u hanger me to!

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free