- Shkencetaret Pohojne Se Pikellmi Eshte I Mire Per Ty

Shkencetaret Pohojne Se Pikellmi Eshte I Mire Per Ty

 

Nje artikul ne Sherohu.tk shkruaj se pikllimi ne fakt eshte i mire per njerzimin.

Nje studim qe eshte bere pretendon se pikllimi eshte i mire per shendetin pershkake se ju ndihmon njerezve te ndryshojne jeten per te mire.
Shkencetaret kane paralajmruar se tendenca ne rritje e siper per ta trajtuar pikllimit si semundje me medikamente na ndalon qe ta perqafojme anen tone te mjere dhe largon motivimin qe emocionalisht te pjekemi.

Ashtu sikur shkon thenja “cka nuk me vret, me ben me te forte”, te qenit i pikelluar dhe melankolik mund ti bej ata qe vuajne nga kjo gjendje te jen me te pergaditur te perballen me sfidat e jetes, me fleksibil dhe t’i shpien ata drejt arritjeve me te medha.

Hulumtimi ven ne pah se shoqeria e sotme vlerson lumturin personale permbi gjithcka tjeter dhe ka shume pak tolerance per vuajtje dhe deshperim pas humbjes se punes, ndarjes nga nje mardhenie apo vdekja e nje te dashuri.

Por nje numer i madhe i eksperteve te shendetit frigohen se tendenca ne rritje e siper per te marr nje hap (bari) per te larguar merzit mundet qe ne fakt te prek evoluimin.

Njerezimi ka vuajtur nga depresioni per mijera vite dhe ka mbijetuar pjeserisht pershkake se eshte i dobishem per specien ne nje afat me te gjate, keshtu pohojne shkencetaret.

Vlersimet sygjerojne se gati cdo i katerti person do te vuaj nga depresioni ne nje moment ne jete – dhe se 5% e popullates per momentin eshte duke jetuar me te (depresionin).

Nje numer ne rritje i psikiaterve po e hamenden nese mjeket dhe kompanit e barnave jane te etur per te treajtuar kete gjendje me barna te fuqishme dhe potencialisht te demshme.

Psikiatri Profesor Jerome Wakefield thote: “Kur gjen dicka kaq thelle brenda nesh biologjikisht ju konsideroni se eshte zgjedhur pershkake si kishte ca perparesi – perndryshe ne s’do te ngarkoheshim me te. Ne po luajme me nje pjese te ndertimit tone biologjik.”

Prof Wakefield, Universitetit New York-ut, beson se pikllimi na ndihmon te mesojme nga gabimet tona.

Ai shtoi: “Une mendoj se njeri nga funksionet e emocioneve te thella negative eshte qe te na ndaloj funksionin tone normal – per te na ber qe te fokusohemi ne dicka tjeter per pak kohe.”

Mundet qe gjithashtu te verproj si pengues psikologjik per te na parandaluar qe mos t’i bejme ato gabime ne radhe te pare, raporton New Scientist.

Rreziku i pikllimit mund te na pengoj qe te jemi tejet i vrullshem (ngutshem) apo i shkujdesur, vecanerisht ne mardheine apo me gjera tjera qe i vlersojme.

Dr. Paul Keedwell, psikiater ne Cardiff University, ka thene se edhe nje depresion i plote mund te na shpetoj nga efektet e stresit afat gjate.

Ai thote pa marr kohe per tu menduar “ju mund te qendroni ne gjendje te stresit kronik gjersa shtriheni pertok nga lodhaj apo vdisni.”

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free