- Pjesa 4 Kanceri

Ha Farat E Molles

 

“Te gjithe duhet ta dine se shume nga hulumtimet te kancerit jane kryesishte nje mashtrime…” – Linus Pauling PhD (1901-1994) Dy here fituese e Çminit Nobel.

V
itamin B17 (gjithashtu e quajtur Amygdalin apo laetrile) eshte njera nga substancat me kontraverze ne hulumtim te kancerit. Eshte dicka qe ne menyre te natyrshme ndodhe ne fara te frutave, ne disa prej kokrrave (manaferra), ne fije liri, mel dhe disa prej fasuleve, flete, barishta dhe kokrra (si arra, lajthite, etj).

E lavderuar larte nga Dr. Ernst T. Krebs si ilaq per kancer disa dekada me heret, qysh moti eshte diskredituar nga mjeksia ortodokse si mashtrime.

Hulumtuesi i respektuar Dr. Kanematsu Sugiura eshte pushuar nga puna pasi ka refuzuar te publikoje rezultate falso te testeve ne Laetrile – ai qendroje pa lekunder ne besimin e tije ndaj saj (Laetriles).

Hami edhe farat!

Njeri nder ithtaret me te famshem te vitamines B17 eshte G. Edward Griffin, libri, video dhe artikujt e te cilit tentojne te zgjedhin te gjite pshtjellin.

Ky dhe hulumtuesit tjere pajtohen se kanceri eshte pak me shume se semundje mangesie. Ne disa kultura te njerezve, si Hunza dhe Eskimo ku hane ushqime te larta me nitriloside (perberes ne fara), as qe eshte degjuar per kancerin. Por sot, dietat moderne te sodit i kane te gjitha perpos se kane eliminuar kete materie ushqyese vitale. Institucionet e mjeksis ne anen tjeter kan punuar shume per te zvogluar besimin ndaj kesaj substance. Arsyeja e tyre “zyrtare”? Pershkake se permbane nje molekule te cyanide. Por, artikujt, video dhe webfaqja nga Mr. Griffin sqarojne se si molekula ne menyre unike absorbohet dhe perdoret nga trupi: e vetmja enzime qe mund ta zberthej ate egziston vetem ne qelizat tumor, me fjale te tjera ajo behet nje lloje “bombe e menqur kanceri” kurse neutralizohet ne qelizat tjera te shendetshme te trupit.

Por gjithashtu shume tjere pajtohen se industria farmaceutike ka shume nxitje financiare per te siguruar qe vitamin B17 mbetet ilegale dhe e papranueshme nga institucionet e mjekesise. Ne paaftesi per te patentuar nje substance natyralisht te ndodhur (dhe keshtu ne rrezik per te humbur nje industri 200 miliardash ne vite), nje lufte eshte shpallur ne radhet e para te hulumtimit te kancerit – secila ane duke perkrahur studime te ndryshme dhe efektivitetin e tyre. Ne fakte eshte ilegale qe edhe te shesesh Leatrile si ilaq per kancer ne Amerike e bile disa jane burgosur per kete. Perkunder kesaj kam gjetur informacione online rreth dozave te duhura dhe nje liber per receta “The Little Cyanide Cookbook”, liber i cili sqaron se si te pergadisim ushqime te pasura me vitamin B17. Ushqime qe permbajen vitamin B17 jane: manaferrat, boronica, fasulet, kokrrat si arra, lajthit por veqanarisht bajamet e hidheta, dhe nje mori perimesh – por B17 me se shumti gjindet ne farat e kajsis (nje fare e vogel qe gjindet brenda berthames) – ne fakte thuhet se tri molla ne dite, me gjithe fara, mund te parandalojne kancerin.

Qysh ke ajo thenja… nje molle ne dite? Mund te jet me e rendesishme se qe kemi ditur.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free