- Pjesa 15 Sherohu

Vitamina C Kthen Mbrapa Plakjen, Zbulon Studimi

 

Vitamina C eshte njera nder ‘vitaminat qudiberese’, dhe ndihmon ne sherimin e problemeve te lekures, kapercimin e efekteve te pleqeris se hershme, e gjithashtu edhe shpejtimin e sherimit te plageve, raportojnë hulumtuesit gjate kësaj jave.

Njerezit qe vazhdimishte kane marre suplement vitamin C munden qe gjthashtu te kene ADN me te shendetshme, pasiqe vitamina C ndihmon ne riparimin e qelizave te demtuara.

Industria kozmetike pritet qe te veproj ndaj keti zbulimi te ri dhe te filloj te prodhoj produkte qe jane te pasura nga vitamina C. Vitamina C eshte nje antioksidant, familje qe pastron radikalet e lire qe mund te shkaktojnë pleqerine e hershme. parakohshme

Hulumtuesit nga Univerziteti i Leicesterit dhe Instituti Per Biologji Molekulare dhe Qelizore ne Portugali kane zbuluar se vitamina C mund te kunderveproj efektet shkatrruese qe dielli mund te kete mbi lekuren tone dhe te kthej mbrapsht mplakjen e hershme. Në një studim të mëparshëm, hulumtuesit gjithashtu kanë zbuluar se suplementët me vitamin C mund të ndihmojnë të kemi ADN të shendetshme duke riparuar qelizat e dëmshme.

Unë edhe më parë kam lexuar se sasia e vitamines C që momentalisht rekomandohet nga mjekët (500mg per 3 here ne dite) është shumë më e ulët se sa duhet. Kam lexua që gjithashtu raste të shumta të njerezve të sëmure me kancer jane sheruar duke perdore vitamine C-IV (Intra venoze). Dhe tash ky studim po vërteton edhe një herë se neve na duhet më shumë vitamin C.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free