- Pjesa 2 Kanceri

Te Mirat Shendetsore Te Rrushit Te Thate

 

Te mirat shendetsore te rrushit te thare perfshine qetesimin nga kapslleku, acidosis, anemis, etheve, dobesi seksuale. Rrush i thate gjithashtu ndihmone ne shtim te peshes, kujdes ndaj syve, kudjes dental dhe shendetit ndaj eshtrave.

Rrush i thate eshte i pazevendesueshem kur behet fjale per fruta te thata. Ato kokrra te gjelberta, zeza apo ngjyre ari jane favorit i te gjitheve e veqanarishte femijeve.

rrushi

Rrush i thate perdoret ane e kend botes ne kuzhina (veqanarishte ne dezerte), tonik shendetsore, e gjithashtu si ushqim per apinist dhe udhetues.

Ato behen nga tharja e rrushit (i gjelber apo i zi), ne diell apo ne thares dhe duke si perla ngjyre ari, te gjelberta apo te zeza. Ne te vertete jane mu sikur perla kur marrim parasysh vlerat ushqyese dhe te mirat shendetsore te tyre.

Te shohim madheshtine e tyre.

  • Kapslleku: kur hahet, rrushi fryhet pasiqe fibra qe eshte prezent ne te ne forme te thare absorbone uje. Kjo ndihmone ne lehtesimin e kapsllekut.
  • Shtimi Peshes: Rrush i Thare, sikur te gjithe frutat tjere te thara, eshte shume i mire per shtim te peshes pasiqe jane perplot me glukoze dhe fruktoze dhe ju dhurojne shume energji. Keshtu pra ato formojne pjesen ideale te dietes si te atletet apo bodibillderet te cilet kane nevoje per shume energji e gjithashtu edhe tek ata te cilet kane nevoje te shtojne peshe pa akumuluar kolesterol. E cka i jep nje shtytje edhe me te madhe eshte prezenaca a shume vitaminave, amino acideve dhe mineraleve (si selenium, fosfori etj.) te cilet ndihmojne ne absorbimin e materieve tjera ushqyese dhe proteinave ne trupe.
  • Acidosis: Acidosis eshte gjendja e rritjes se acidit ne gjake (gjithashtu njihet si helmim i gjakut) apo i gazrave ne sistemin e frymemarrjes. Kjo eshte shume e demshme per trupin pasiqe mund te nxise nje numer problemesh si çibanin (i thati), probleme te lekures dhe demtim te organeve te brendshme, artritis, cermes, gureve ne veshke, ramjen e flokeve, semundjen e zemres, tumoreve e gjithashtu edhe kancerit. Rrush i Thare eshte burim i mire i kaliumit dhe magneziumit (perberesit antiacid me te popullarizuar) qe te dy jane shume efikas ne zvoglimin e aciditetit. Ato neutralizojne acidet dhe keshtu ndihmojne kunder acidosis.
  • Anemia: Rrush i Thare permbane sasi te konsiderueshme te hekurit i cili drejtpersedrejti ndihmone ne sherimin e anemise. Gjithashtu permbane shume anetare te vitamines B kompleks te cilet jane esenciale per perpunimin e gjakut. Bakri qe gjindet ne to gjithashtu ndihmone ne perpunimin e rruzave te kuqe te gjakut.
  • Zjarrmi (ethet): Phenolic Phytonutrients, qe njihen mire per perberesit e tyre si antibiotik, vrases se bakterieve dhe antioksiduese, gjenden me bollek  ne rrush te thare dhe ndihmojne ne sherimin e zjarrmis (etheve) duke luftuar infeksionet bakteriale dhe virale.
  • Dobesi Seksuale: Rrush i Thare eshte i njohur per stimulimin e epshit dhe nxitjen ereksionin, kryesisht pershkake te prezences se amino acidit te quajtur Arginine, i cili eshte i dobishem ne sherimin e problemeve me ereksion. Ne Indi qe moti ka qen praktike e zakonshme qe nuses dhe dhendrrit ti ipet nje gote qumesht i vluar me rrushte te thare dhe me nje maje (sa te kapin dy gishta) shafran. Rekomandohet qe ata qe vuajne nga dobesit seksuale te konsumojne rregullisht rrushe te thare.
  • Shendeti Eshtrave: Perderisa kalciumi, qe eshte perbersi kryesore i eshtrave, eshte prezent ne rrush te thare, rrushi thare eshte gjithashtu burimi me i mire i bor-it, nje mikro materie ushqyese (materi ushqyese qe kerohet nga trupi ne sasi shume te vogel ne krahasim me materiet tjera ushqyese) qe eshte shume i domosdoshem per formimin e duhur te eshtrave dhe absorbimin e kalciumit. Bor eshte veqanarisht i dobishem ne parandalimin e osteoporisis qe nxitet nga menopauza tek grate dhe eshte shume i dobishem per eshtrat dhe nyjet.
  • Kujdesi Syve: Rrush i thare permbane polyphenolic phytonutrients te cilet kane perberes antioksidues te cilet jane shume te mire per shendetin okular (pamjes), pasiqe mbrojne syt nga demet e shkaktuara nga radikalet e lire (oksiduesit) sikur degjenerimi makular, dobesimi i pamjes nga mosha, katarakti etj. Si shtes rrush i thare permbane sasi te mira te vitamines A, A-Beta Carotene dhe A-Carotenoid, qe te gjithe jane esencial per shendet te mire pamore.
  • Shendeti Dental: Acidi Oleanolic, njeri nga phytochemialet present ne rrush te thare, luan nje role te rendesishem ne mbrojtjen e dhembeve kunder prishjes, kaviteteve, copetimit (spirrimit) te dhembeve etj. Me efekt parandalon zhvillimin e Streptococcus Mutans dhe Porphyromonas Gingivalis, te dy keto specie te bakterieve te cilet jane pergjegjes per kavitetet dhe problemet tjera dentale. Veç kesaj, rrush i thare eshte shume i pasur me kalcium i cili eshte shume i dobishem per shendetin dental pasiqe parandalon thyerjen apo spirrimin e dhembeve dhe smaltit dhe i ben ata me te forte. Nje gje tjeter interesante rreth rrushit te thare eshte se sa me gjate ju mbeten ne dhembe aq me mire pasiqe keshtu mundeson kontakt me te gjate te Acidit Oleanolic me dhembe keshtu duke parandaluar zhvillimin e bakterieve. Veç atyre qe thame me larte, bor-i prezent ne rrush te thare luan nje role shume te rendesishem ne kontrollimin e zhvillimit te mikrobeve ne goje e gjithashtu ndihmon shendetin e eshtrave dhe dhembeve.
  • Benificionet tjera: catechin, nje antioksidues present ne rrush te thate, eshte shume efektive ne parandalimn e tumoreve dhe kancerit ne zorre te trashe. Fibra ne te ndihmon ne nxjerrjen e vnerit nga trupi jone, djegien e kolesterolit dhe keshtu siguron shendet te mire kardiake.

Tash sme ka mbet tjeter veq se te shkoj deri ne nje supermarket edhe ta mbushi nje kese perplot me rrush te thare. Ti cka do te besh?

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free