- Cka Ndodh Ne Trupin Tuaj Poqese Pini Coca Cola Tash?

Cka Ndodh Ne Trupin Tuaj Poqese Pini Coca Cola Tash?

A ke pytur pse Coca Cola vie me buzeqeshje? Eshte pershkake se te ben te ndihesh ne qejf. Kokaina prej saj eshte larguar qysh se 100 vjet me pare. E dini pse? Sepse ishte e tepert. Lexo ne vijim se cfar furie fillon ne trupin tuaj poqese tash pini nje coca cola.
 

  • Ne 10 minutat e pare: 10 luge qaji me sheqer godasin sistemin tuaj. E kjo eshte 100% e sasis se rekomanduar ditore qe lejohet). Ju nuk villni menjeher  nga embelsia e tepert pershkake se acidit fosforik keput shijen e teper te embel.
  • 20 minuta: Sheqeri ne gjake ju kercen larte keshtu duke shkaktuar shperthim te insulines. Melqia juaj pergjigjet ndaj kesaj duke shnderruar ne yndyre (dhjame) cdo sheqer qe nxen. (Ne kete moment ka me bollok sheqer).
  • 40 minuta: Absorbimi i kafeinese perfundon. Bebezat e syrit zmadhohen, shtypja gjakut ngritet, dhe si pergjigje melqia juaj hedh me shume sheqer ne rrjedhen e gjakut. Receptoret adenosine ne trurin tuaj tashme jane te bllokuar keshtu duke parandaluar te ndjehesh i pergjumur.
  • 45 minuta: Trupi juaj rrit prodhimin e dopamines dhe keshtu stimulon qendrat e knaqesis ne trurin tuaj. Me qe ra fjala kjo eshte po e njejta menyre se si funksionon heroina!
  • >60 minuta: acidi fosforit lidh kalciumin, magneziumin dhe zinkun ne zorret e poshtme keshtu duke ofruar permiresim ne metabolizem. Kjo me pas perzihet me doza te larta te sheqerit dhe embelzuesve artificial qe gjithashtu ngrisin jashtqitjen urinare te kalciumit.
  • >60 minuta: proporcionet diuretic te kafeines fillojne tash punen e tyre. (Te ben te ndjesh sikur don te urinosh). Tashme sigurohet se ju do te evakuoni kalciumin, magneziumin dhe zinkun e lidhur qe ishte drejtuar per tek eshtrat tua se bashku me sodiumin, elektrolitet dhe ujin.
  • >60 minuta: pasiqe kjo furi e brendshme vdes ngadal ju filloni te keni deshtim te sheqerit. Ju mund te beheni i irritueshem apo i lodhshem. Ju gjithashtu tashme keni nxjerr jashte me urinim te gjith ujin qe ka qen ne Coca Cola. Por jo para se ai uje te mbushet me materie ushqyese te vlefshme te cilat trupi juaj ka mund t’i shfrytezoj per gjera sikur mundesia e hidratimit te sistemit apo ndertimin e forte te eshtrave dhe dhembeve.

Kjo e gjitha do pasoj me deshtim te kafeines ne oret ne vijim. Dhe se ndoshta cdo i dyti nga ju eshte duhanpires qe e keqeson kete edhe me shume… por, hej, merr edhe nje Coca Cola, te ben te ndjehesh me mire. Apo jo?!!!

Konsidore edhe njeher nese don te pish coca cola prap e sidomos nese ke probleme shendetsore. Ndihmo vetveten dhe te tjeret. Shperndaje kete post me shoke dhe te aferm apo me fjale goje.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free