- Pjesa 2 Mjaltes

Te Mirat Shendetsore te Mjaltes

 

Mjalti natural eshte perdor nga njerzimi qysh 2500 vite me pare. Nje mori te mirash shendetsore te mjaltes e kan bere ate nje aspekt te rendesishem te mjeksis tradicionale sikur Ajerveda. Shkenctaret gjithashtu po i kerkojne te mirat shendetsore te mjaltes ne mjeksine moderne e veqanarishte dobit e saje ne sherimin e plageve. Veshtire qe ka ndonje vend ne bote ku mjalti nuk deshirohet. Gjermanet e quajne Honing, Italianet Miele, Francezet Miel, Spanjollet Miel, Portugezet Mel, Ruset Med dhe  Holandezet Honing. Por, emrin me te mire e ka ne shqip Mjaltë.

Te gjithe e deshirojne pershake te shijes dhe te mirave shendetsore qe ofrone. Cfare e bene edhe me te popullarizuar eshte lehtesia e konsumimit te tij. Mund te hahet drejtperdrejt, lyejme buken me te, perziejm me leng frutash apo ndonje pije tjeter apo edhe me uje te ngrohte, limonade, kanellë  dhe barishta tjera per te bere ilaç.

Te mirta shendetsore te mjaltes jane:

  • Sheqer Diabetik: sheqeri i zakonshem mund te zevendesohet me mjalte ne shume ushqime dhe pije. Mjalti permbane rreth 69% glukoze dhe fruktoze qe e mundeson te perdoret si sheqer diabetik ne vend te sheqerit te zakonshem.
  • Burim Energjie: Mjalti gjithshtu perdoret nga shume si burim energjie pasiqe nje luge-gjelle mjalte ofron rreth 64 kalori. Per me teper sheqeri ne mjalte lehte shnderrohet (konvertohet) ne glukoze edhe nga stomaket me sensitive. Keshtu pra eshte shume i lehte per tu tretur.
  • Humbja Peshes: Edhe pse mjalti ka me shume kalori se sa sheqeri, por, kur mjalti konsumohet me uje te ngrohte ndihmone ne tretjen e yndyrnave (dhjamit) te ruajtur (rezervuar) ne trupe. Njejte mjalti me leng limon e gjithashtu mjalti me kanelle ndihmone ne zvoglimin e peshes.
  • Permireson Performancen Atletike: hulumtimet e fundit kane zbuluar se mjalti ndihmon ne permiresimin e performances tek atletet. Mjalti ndihmon ne mirembajtjen e niveleve te sheqerit ne gjake, rekuperimin (sherimin) e shpejte te muskujve dhe restaurimin e glikogjenit pas ushtrimeve.
  • Burim i Vitaminave dhe Mineraleve: Mjalti permbane nje mori vitaminash dhe mineralesh. Vitaminat dhe mineralet ne mjalte varen nga lloji i luleve qe jane perdor per apikulture.
  • Perberes Antibakterial dhe Antifungal: Mjalti ka perberes anti-bakterial dhe anti-funga (kepurdhave te lekures) dhe keshtu perdoret si antiseptik natyrale.
  • Antioksidues: Mjalti permbane nutraceuticals, te cilet jane efektive ne largimin e radikaleve te lire nga trupi jone. Si rezultate, sistemi imunitar i trupit tone permiresohet.
  • Kujdes Lekure me Qumesht dhe Mjalte: Qumeshti dhe Mjalti shpesh servohen se bashku pasiqe te dy keto ndihmojne qe te kemi nje lekure te bute e te lemueshme. Keshtu pra konsumimi i qumeshtit me mjalte per cdo dite ne mengjes esthe praktike e zakonshme ne shume kultura.

Mjalti ne Menagjimin e Plageve

Hulumtime te rendesishme jane duke u kryer per te studiuar te mirat shendetsore te mjaltes ne sherimin e plageve. Standardet e kujdesit mjeksore ofrojne disa prej ketyre te mirave ne dokument – Dobit e Mjaltes ne Menagjimin e Plageve.

Fuqit Sheruese Te Mjaltes nuk jane stermadhuar. Njesia Waikato Hulutuese e Mjaltes ofrone detaje rreth hulumtimeve qe jane bere ane e kend botes per te mirat shendetsore te mjaltes ne mjeksi. Per me shume, BBC ka raportuar ne korrik te 2006 se mjeket ne Spitalin Christie ne Didsbury, Manchester, po planifikojne te perdorin mjalte per te shpejtuar sherimin e pacienteve me kancer pas operimit te tyre. Nje hulumtim i tille do te ofroje deshmi shkencore tek te ashtuquajturin besimi qe mbajne adhuruesit e mjaltes ane e kend botes dhe ndihmoje ata qe te shperndajne keto te mire te mjaltes tek me shume njerez.

Shperndaje edhe ti keto te mira.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free