- Pjesa 2 Shtatzania

Jo Te Gjitha Vitaminat Per Shtatzani Jane Te Njejta

 

Vitaminat per shtatzani (prenatal vitamins) jane esenciale per gra te cilat jane duke provuar qe te ngelin shtatzene e gjithashtu edhe per ato te cilat jane shtatzanise. Trupi juaj ka nevoj per nje sasi te shtuar te materieve ushqyese sikur acidi folik, i cili ndihmon ne mbrojtjen e embrionit kunder defekteve neurale ne javet e para te zhvillimit te tij. Per me teper, nje grua qe shpreson te ngel shtatzene ka nevoj per me shume hekur, kalcium dhe proteina, te cilat suplementet me vitamina per para-shtatzani ofrojne. Me se miri ju duhet te filloni te merrni vitamina per shtatzani tre muaj para se planifikon te ngelesh shtatzene.

Sidoqofte, egzistone nje variacion i madhe ne mes te llojeve te ndryshme te vitaminave per shtatzani. Fatkeqsisht, studimet e fundit kane treguar probleme me disa lloje te emrave (brands) me te njohur te ketyre suplementeve, te cilet nuk i permbushin standardet e kerkuara te vitaminave per shtatzani. Dhe kjo i ven ne rrezik si nenat ashtu edhe foshnjet dhe deshtone t’iu ofrojne grave te moshes per lindje vitaminat dhe mineralet qe atyre ju duhen per nje shtatzani te shendetshme.

Keshtuqe duhet pasur kujdes se cilet lloj te suplementeve bleni dhe ju preferohet nga mjeku. E nese doni qe ti veni ne test vitaminat per shtatzani ateher thjeshte hudhe nje ne nje gote me uthull dhe perzije. Duhet qe gati e gjitha te tretet pas 20 minutave dhe nese nuk tretet ateher mund te deshtoje te zberthehet sa duhet ne trupin tuaj. Dhe ne te njejten kohe ju mund te mos merrni ndonje materie ushqyese shume te rendesishme per te cilen ju dhe foshnja juaj keni nevoje.

Eshte gabim te mendosh se zgjedhja e duhur eshte te blesh vitaminat per shtatzani me te shtrenjta. Pyet mjekun se cilet suplement ai/ajo rekomandon dhe bej testin tuaj para se te fillosh cfardo programi vitaminash ne te cilin shendeti juaj dhe i foshnjes tuaj varet.

This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free